Altany ogrodowe – budowle z duszą

Altany ogrodowe to idealne dopełnienie przestrzeni użytkowo-rekreacyjnej, nic więc dziwnego, że praktycznie każdy właściciel ogrodu o charakterze rekreacyjnym lub rekreacyjno-użytkowym, decyduje się na postawienie na własnej działce altany ogrodowej. Możliwości na tej płaszczyźnie jest bardzo wiele, począwszy od altan pełnych, przypominających mini-budowle, poprzez zadaszone altany ogrodowe, a na efektownych pergolach skończywszy.
Wybór należy, rzecz jasna, do inwestora, warto jednak zadbać o to, aby wybrane rozwiązanie odpowiadało potrzebom i oczekiwaniom użytkowników.

Gdzie ustawić altanę ogrodową?

Na rynku można znaleźć gotowe altany ogrodowe, łatwe w montażu i funkcjonalne. Istnieje także możliwość wybudowania altany według indywidualnego projektu architektonicznego – bez wątpienia jest to najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje unikalność i niepowtarzalność budowli ogrodowej. Istotną kwestią jest także miejsce, w którym znajduje się budowla – większość osób dokłada starań, aby altany ogrodowe były odpowiednio wyeksponowane i znajdowały się w centralnej części ogrodu.
Wybierając miejsce ustawienia altany ogrodowej, należy przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby oraz możliwości techniczne – przykładowo, jeśli altana ma pełnić jednocześnie funkcję jadalni na świeżym powietrzu, dobrze jest zlokalizować budowlę w bezpośrednim sąsiedztwie domu.

Sezonowa czy całoroczna?

Zasadniczo altany ogrodowe dzielą na otwarte i zamknięte, określane często mianem domków ogrodowych. Nietrudno zauważyć, że koszt wykonania altany zamkniętej jest odpowiednio wyższy, nie mniej jednak jest to obiekt zdecydowanie bardziej funkcjonalny, w którym bez obawy można przechowywać także sprzęt ogrodniczy lub meble ogrodowe.
W przeciwieństwie do modeli otwartych, zamknięte altany ogrodowe mogą być użytkowane praktycznie przez cały rok, zakładając oczywiście, że sprzyja ku temu pogoda.

Współczesne altany ogrodowe różnią się zarówno wielkością, jak i stroną wizualną – wśród propozycji można znaleźć zarówno lekkie i przytulne modele, jak również masywne rozwiązania całoroczne, umożliwiające relaks w otoczeniu własnej działki nie tylko latem, ale także w okresie zimowym.

Tagged , ,