Altany ogrodowe – funkcjonalność i estetyka

Altana ogrodowa to doskonałe dopełnienie małej architektury – nadzwyczaj imponująco prezentują się altany wykonane z drewna. Rozwiązania te łączą jednocześnie funkcję estetyczną oraz stricte funkcjonalną, stanowiąc efektowną dekoracją i miejsce na relaks.
W zależności od indywidualnych oczekiwań i możliwości finansowych, można kupić gotową altanę ogrodową lub wykonać ją samodzielnie, według indywidualnego projektu.

Altany ogrodowe – funkcjonalność i estetyka

Altana altanie nierówna

Altany ogrodowe różnią się kształtem, wielkością i funkcjonalnością. Różnorodność modeli sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania – przynajmniej z założenia – nie powinno stanowić problemu.
Wybierając model, należy kierować się zarówno własnym gustem, jak i możliwościami technicznymi, przede wszystkim wielkością działki. Duża altana na małej działce może wyglądać komicznie, przytłaczając estetykę ogrodu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są w tym przypadku niewielkie altanki, które efektownie wplatają się w architekturę ogrodu, poprawiając jego estetykę. Wybierając projekt warto zwrócić uwagę przede wszystkim na indywidualne potrzeby w zakresie wypoczynku i rekreacji.

Warto podkreślić, że wśród propozycji można znaleźć zarówno lekkie konstrukcje, umożliwiające doposażenie za pomocą podstawowych mebli ogrodowych, jak i zdecydowanie bardziej złożone pod względem konstrukcji mini-budowle.

Odkryte czy pełne?

Altany ogrodowe różnią się nie tylko stylem i charakterem, ale przede wszystkim konstrukcją. Wśród propozycji znaleźć można rozwiązania z pełnymi ścianami, bez ścianek, wyłącznie z zadaszeniem, a także bez zadaszenia, w postaci pergoli.

Wybór należy, rzecz jasna, do inwestora, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby wybrany model współgrał z charakterem ogrodu oraz jego architekturą.
Ważnym czynnikiem okazuje się także strona funkcjonalna – jeśli altana ma chronić wyłącznie przed słońcem i wiatrem, śmiało można pozwolić sobie na efektowną, odkrytą pergolę. Nie mniej jednak w sytuacji, gdy użytkownicy zamierzają korzystać z obiektu w celach rekreacyjno-wypoczynkowych, zdecydowanie lepsze okazują zadaszone lub pełne altany ogrodowe.
Analizując tę kwestię warto podkreślić, że pełne altany ogrodowe, przypominające mini-budowle, pozwalają dodatkowo wygospodarować miejsce na narzędzia ogrodowe, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w przypadku ogrodów rekreacyjno-uprawnych.

Tagged , , ,